LaTeX. Ogrom możliwości, ale ciężko o dobre narzędzie do edycji... Oczywiście jeśli ma się kogoś kto obrabia potem tekst źródłowy, albo po prostu siedzi się w tym temacie na bieżąco, to w zasadzie wystarczy zwykły notatnik. To jednak nie mój przypadek. Ja edytuję LaTeX-a z doskoku. Zresztą dobre narzędzie przyda się każdemu. Niestety nie znalazłem pełnej, aktualnej instrukcji instalacji i konfiguracji wybranego przeze mnie TeXlipse. Niniejszym śpieszę naprawić tę sytuację ;-). Mam nadzieję, że komuś się przyda poniższe.
Patrząc na porównanie edytorów do La(Tex) na angielskiej Wikipedii można być nieco przygniecionym wyborem. Ja wybrałem TeXlipse głównie dlatego, że można z niego korzystać pod dowolną platformą, a instalacja wydaje się najprotsza pod Windowsem. Wcześniej używałem TeXnicCenter. Też dobry, ale nie ma integracji między podglądem i źródłem (w TeXlipse można kliknąć na PDF i otwierany jest odpowiedni plik źródłowy).
Instalacja i konfiguracja polskiego słownika od zera wygląda tak:
- Przygotować Eclipse:
- Pobrać i rozpakować Eclipse (wystarczy wersja Standard lub Automation).
- Zainstalować JRE (Java Runtime Environment) - wersję x32 (32-bit) dla Eclipse x32, x64 dla Eclipse x64.
- Skopiować "c:\Program Files\Java\jre7\" do folderu "eclipse" jako "jre". Można to sobie poustawiać inaczej, ale tak jest chyba najszybciej.
- Zainstalować plugin TeXlipse:
- W Eclipse wejść w menu Help > Install New Software.
- Obok wybory źródeł (stron repozytoriów) kliknąć "Add".
- Nazwa "TeXlipse", lokalizacja "http://texlipse.sourceforge.net".
- Po dodaniu z tego źródła należy zainstalować TeXlipse (nie instaluj Pdf4Eclipse z tego źródła).
- Tak samo zainstaluj Pdf4Eclipse, ale z lokalizacji "http://borisvl.github.com/Pdf4Eclipse".
- Teraz niezbędne są jeszcze narzędzia bazowe - zainstaluj MiKTeX, a narzędzia zostaną automatycznie skonfigurowane w TeXlipse.
Na tym można by zakończy, ale jeśli komuś zależy na sprawdzaniu pisowni, to jeszcze trzeba zrobić parę dodatkowych rzeczy. Ważne jest to, że w TeXlipse 1.5 nie działa niestety standardowe podłączenie języka. Aby aktywować sprawdzanie pisowni w plikach ".tex" należy:
- Pobrać słownik języka polskiego (np. z SJP). Jest to zwykły plik tekstowy z listą słów w kolejnych linijkach.
- Rozpakować plik do dowolnego, pustego folderu (to będzie folder na słowniki TeXlipse).
- Zmienić nazwę pliku na "pl.dict".
- Zmienić kodowanie pliku na UTF8 (np. w Programmers Notepad można zmienić kodowanie na "UTF-8 no mark").
- Uruchomić Eclipse i wejść w ustawienia (menu Window > Preferences).
- W ustawieniach przejść do Texlipse > Spell Checker.
- Jako "Directory for main dictionaries" wybrać folder z plikiem "pl.dict" (ten sam folder można wybrać na "user dictionaries".
- Zamknąć Eclipse i w "eclipse.ini" dodać na końcu wpis "-Duser.language=pl -Duser.country=PL". To spowoduje, że TeXlipse będzie wiedział jakiego języka użyć.
Po uruchomieniu Eclipse, po chwili (w otwartym pliku LaTeXa) powinny pojawić się podkreślenia nieprawidłowych wyrazów. Jeśli podkreślone są wszystkie wyrazy z polskimi znakami, to znaczy, że kodowanie jest nieprawidłowe. Pamiętaj o zmianie kodowania pliku na UTF8.