O witrynie

Witam na moich skromnych stronach :-).

Zwą mnie Nux, a na tej witrynie piszę o różnościach, związanych głównie z JavaScript i programowaniem na platformy mobilne, a trochę też o ciekawych znaleziskach w Internecie. Temat użyteczności i testowania jest mi bliski, ale wiem, że niestety w praktyce jest to gdzieś na końcu łańcucha potrzeb przeciętnego płatnika ;-).

Nieskromnie mogę powiedzieć, że jestem programistycznym poliglotą. W zasadzie każdy kto chce programować musi się nauczyć wielu języków. W moim przypadku dodatkowo mam okazję dosyć często przesiadać się z jednego języka na drugi.

Jak często skaczę między językami i zajęciami? Na przykład w ciągu około miesiąca miałem okazję aktywnie zajmować się: tworzeniem witryn internetowych, tłumaczeniem programów, obróbką i tworzeniem obrazków oraz plików audio, tworzeniem CMS, administracją serwerem plików i aplikacji, automatycznymi wdrożeniami, aplikacją mobilną i wsparciem starego programu. Przy tej okazji korzystałem z kilku różnych środowisk - głównie Netbeans, Visual Studio 6, Adobe Flash i Eclipse. Ogólnie rzecz biorąc się działo ;-). Bez przesady i zbędnej skromności mogę zatem powiedzieć, że czasem w ciągu miesiąca skaczę między kilkunastoma językami (w tamtym wypadku były to: JavaScript, CSS, HTML, XML, XSL, Python, Bash, DOS shell, Java, PHP, C++, ActionScript).

I tak dobrze, że aplikacje mobilne, które piszę, są głównie hybrydami. Dzięki temu szczęśliwie ostatnio nie musiałem dotykać Objective C. Do wszystkiego można się przyzwyczaić, ale akurat język Apple powstawał w oderwaniu od powstającego równolegle C++. To w połączeniu z separatyzmem Apple dało w wyniku język, który ma niespotykane konstrukcje. Oczywiście można się do tego przyzwyczaić, ale chwilowo na szczęście nie muszę.

Inne moje sprawki...

Pasjami jeżdżę też rowerami (tak, mam więcej niż jeden).

Oczywiście jestem też Wikipedystą, ale kto nie jest ;-).