Wiki to Git (wiki2git)

Data startowa: 
wtorek, 11 Lipiec, 2023
Wiki JS and CSS to Git

Wiki to Git (lub wiki2git) – narzędzie, które pomaga pobrać historię strony MediaWiki i wstawić ją do repozytorium Git. W ten sposób każda edycja staje się commitem. Natomiast posiadanie kodu poza MediaWiki może pomóc w rozwoju gadżetu używanego na Wikipedii (lub skryptu użytkownika).

Skoro już masz repozytorium Git, to możesz oczywiście chwalić się swoją aktywnością na GitHub 😉. Ale to nie wszystko. Od tego momentu możesz zacząć korzystać z bardziej standardowych narzędzi i tym samym wygodniej edytować kod, ale także analizować historię gadżetu (czyli np. narzędzi takich jak VSCode, eslint i git blame). Możesz również łatwiej tworzyć testy za pomocą narzędzi takich jak Mocha/Chai. A w przypadku większych gadżetów, możesz użyć narzędzi do budowania JS takich jak Browserify czy Webpack.

Jak już skończysz wstępne prace, to możesz użyć Wikiploy, aby wdrożyć swój gadżet z powrotem na Wikipedię. Wikiploy pomoże również we wdrażaniu wersji developerskich/testowych do twojej przestrzeni użytkownika (niezależnie od gadżetu).

Techniczne ciekawe elementy:

  1. Zachowuje autorów i daty ze strony wiki.
  2. Możesz pobierać oddzielnie pliki JS i CSS. Mimo wrzucenia ich niezależnie historia sama się przesortuje, gdy prześlesz swoje repozytorium na GitHub.
  3. Obsługuje zapisywanie historii jako JSON. Pozwala to pobrać historie dwóch stron i scalić je poza wiki. Może to być przydatne do połączenia historii skryptu użytkownika, który został później skopiowany do gadżetu bez zachowania pełnej historii zmian.

Linki

Licencja:

Wersje językowe:

Technologie: